Brodnica - stolica pojezierza brodnickiego.
Strona internetowa www.brodnica.oinfo.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. OK, akceptuję
Piątek, 18 Wrzesień 2020 Imieniny: Irma, Józef, Irena, Stanisław, Stefania
  • panele fotowoltaiczne toruń, solary, fotowoltaika
  • Brodnica

    Brodnica - stolica Pojezierza Brodnickiego liczącego ponad 100 jezior. Miasto z ponad 700-letnią tradycją. Leży nad Drwęcą, na granicy historycznych regionów: Ziemi Chełmińskiej, Prus i Mazowsza. Nazwę swą (zarówno polską jak i niemiecką Strasburg) zawdzięcza właśnie granicznemu położeniu i przejściu przez rzekę zwanemu brodem. Korzystne położenie sprawiło, iż przez stulecia miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, pośredniczyło w handlu między krajami Europy Zachodniej i Wschodniej.

    Najstarszą częścią miasta jest leżące na lewym brzegu Drwęcy Michałowo, gdzie już od XII wieku istniała komora celna i kasztelania należąca do książąt mazowieckich i kujawskich. Miasto położone pośród lasów i jezior, idealne miejsce na spedzenie urlopu, weekendowego wypoczynku. 

    Obecnie Brodnica, to nie tylko wspaniełe zabytki i urokliwe zakątki, to również miasto o znaczących osiągnięciach gospodarczych, które w 1998 r. obchodziło swój jubileusz 700 - lecia istnienia i nadania praw miejskich.

    stat4u